“Burkānu diena”

13.10.2017.

Sirmā senatnē burkāni tika uzskatīti par rūķu kārumu un cilvēki ticēja: ja aiznesīsi uz mežu bļodiņu ar sautētiem burkāniem, tad no rīta tajā vietā atradīsi zelta stieni.
Mūsdienās mēs zinām, ka šie oranžie dārzeņi ir īsti brīnumdari mūsu veselībai – tie satur daudz minerālvielu un mikroelementu, C, B, D, E, P, K vitamīnus un A provitamīnu – karotīnu. Un veselība ir dārgāka par zeltu.
Burkāni ir vieni no vērtīgākajiem dārzeņiem, cilvēkam pietiek apēst 100 gramus burkānu, lai nodrošinātu organismu ar nepieciešamo karotīna diennakts devu. Burkānu krāsviela karotīns organismā pārvēršas par A vitamīnu.
Ļoti vērtīga ir burkānu sula. Dienā vajadzētu izdzert 200 gramus sulas, bet ārstnieciskā nolūkā – trīs glāzes. Burkānu sulā ir daudz retinola (A vitamīns), kas stimulē olbaltumvielu sintēzi un veicina organisma augšanu. Burkānu sula ir arī lielisks selēna avots. Selēns ir nozīmīgākais mikroelements, kas nepieciešams pilnvērtīgai imūnsistēmas darbībai.
Daugavpils pilsētas 12.pirmsskolas izglītības iestādes grupas “Mēnestiņš” bērni ļoti vēlas izaugt lieli un veseli, tāpēc kopā ar skolotāju un skolotāja palīgu 11.oktobrī rīkoja grupiņā “Burkānu dienu”. Katrs bērns no mājām bija atnesis burkānus, un ar prieku un zinātkāri piedalījās sulas tapšanas procesā.
Kad burkānu sula bija gatava, visi bērni pie kopīga galda baudīja svaigi spiestu, saldu un gardu sulu. Varēja arī grauzt burkānus.
Burkānu dienas noslēgumā visi piekrita, ka šis kārums ir ne tikai veselīgs, bet arī garšīgs. Un ar šo našķi bērni gribētu pacienāt arī savus draugus.
Grauziet burkānus, dzeriet burkānu sulu un esiet veseli!

Informāciju sagatavoja:
Daugavpils pilsētas
12.pirmsskolas izglītības iestādes
vadītāja vietniece
S.Špandaruka
t.65427132