Angļu valodas skolotājas Maltā pilnveido mācīšanas metodiku programmas Erasmus + KA1 ietvaros

07.11.2018.

Skolotāja misija – palīdzēt skolēnam izprast savu būtību, atklāt sevi. Šodienas zināšanas un prasmes kā atsevišķi elementi noveco diezgan ātri, tāpēc kompetenču pieeja mācībās ir diezgan perspektīva, lai veicinātu skolēnu domāšanu un radošumu, sadarbību un līdzdalību – prasmes, kas 21. gadsimtā būtiskas jauniešiem, kuri šobrīd mācās, kā arī katram no mums. Trijām skolotājām no Daugavpils programmas Erasmus+ KA1 ietvaros bija iespēja pilnveidoties un rast jaunas idejas un metodes mācību procesam, apmeklējot kursus “Spice Up Your Teaching” („Atdzīvini savu mācīšanas metodi”). Kursi tika organizēti viesmīlīgajā un saulainajā Maltā no 29. oktobra līdz 3. novembrim.—–
   Augstākās kategorijas mācību iestāde “ETI (Executive Training Institute) Malta” – valodas apgūšanas un skolotāju kvalifikācijas paaugstināšanas centrs – tā ir vieta, kur skolotāji pilnveido savas prasmes un zināšanas. Pieredzējis metodiķis no Lielbritānijas Niki Stokes iepazīstināja ar jaunām idejām, dažādām metodēm valodas apgūšanai mūsu mainīgajā pasaulē. Mūsu kursa devīze – Galileo Galileja doma: “Jūs nevarat cilvēkam kaut ko iemācīt. Jūs varat vienīgi palīdzēt viņam to atklāt sevī pašā”.
   Draudzīgā un brīvā atmosfērā nedēļas laikā skolotāji no Latvijas, Polijas un Vācijas diskutēja, apsprieda būtiskas problēmas valodas apguvē, dalījās pieredzē, veidoja kreatīvus uzdevumus, kuri liek skolēniem pildīt grūtus, neparastus, bet aizraujošos uzdevumus valodas apgūšanā.
Kursu ietvaros būtisku uzmanību veltīja skolēnu motivācijas problēmām. Ko skolēni domā, jūt, kam pievērš lielu uzmanību, to visu savā praksē, ņemot vērā mūsdienu tehnoloģijas, izmanto mūsdienu pedagogs.
   Būtiska nozīme valodas apguvei ir runātprasmei. Mēs iepazināmies ar vairākiem uzdevumiem, kuri veido labvēlīgu atmosfēru skolēnu potenciāla atklāšanai. Lielu palīdzību var sniegt informācija internetā. Mūsdienu stunda grūti iedomājama bez informāciju tehnoloģijām: mācību filmas, videofilmas, DVD, smart telefoni – sekmē radošu domāšanu un stimulē skolēnus.
   Angļu valodas stunda ir cieši saistīta ar citiem mācību priekšmetiem, angļu valoda caurvijas ar mūziku, vizuālo mākslu, literatūru, vēsturi, ģeogrāfiju un citiem mācību priekšmetiem. Dziesmas, zīmējumi, stāsti, anekdotes, pasakas, joki, videoklipi ir ne tikai mācību materiāls, bet arī produkts, kuru skolēni paši veido kopīgi radošajās nodarbībās, mācībās. Aizmirstie diktāti un saskaitāmie kociņi izrādījās mūsdienīgi un aktuāli valodas apguvei. Gramatikas apguve var būt arī ļoti interesanta un neparasta, ja skolēns aktīvi iesaistās savu valodas prasmju attīstīšanā. Valodu vienmēr vieglāk apgūt mijiedarbojoties vienam ar otru. Tas nenoliedzami sniedz labus rezultātus.
   Ārpus nodarbībām mums radās arī iespēja iepazīties ar Maltas iedzīvotāju tradīcijām, kultūru. Šodien šie iedzīvotāji ir atvēri visam jaunajam, bet ar cieņu izturas pret savu vēsturi. Pagātnes un mūsdienīguma pastāvēšana līdzās – tā ir Malta, kura vilina ar savu noslēpumainību un neatkārtojamību.
Jaunas idejas, materiāli un iegūtā pieredze palīdzēs mums realizēt uzdevumus, kuri nāks līdz ar izmaiņām mācību procesā.

Daugavpils 3. vidusskolas, Daugavpils Centra vidusskolas un Daugavpils 15.vidusskolas Erasmus+ programmas projektus līdzfinansē Eiropas Savienība. Vairāk par Erasmus+ programmu var uzzināt Valsts izglītības attīstības aģentūras mājaslapā www.viaa.gov.lv sadaļā Erasmus+.

Informāciju sagatavoja:
Daugavpils 3. vidusskolas angļu valodas skolotāja IrenaRožko,
Daugavpils Centra vidusskolas angļu valodas skolotāja Aleksandra Truskovska,
Daugavpils 15. vidusskolas angļu valodas skolotāja Jadviga Vasiļonoka