Ceļā uz toleranci

20.01.2017.

Galvenais pareizā uzvedībā – savstarpēja iecietība, izpratne, ka cilvēki nespēj domāt vienādi, un, ka mēs katrs no dažādiem skatupunktiem redzam tikai vienotās patiesības fragmentus. /M.Gandijs/

Š.g. 12.janvārī Daugavpils pilsētas 14.pirmsskolas izglītības iestāde pulcēja kopā pilsētas pirmsskolas izglītības skolotājas, lai dalītos savā labā darba pieredzē ar kolēģiem par tolerantas attieksmes veidošanu pirmsskolas vecuma bērniem.—–
Organizējot semināru, neviens nepalika malā. Ikviens skolotājs, vecāks un bērns tika iesaistīts semināra sagatavošanā un norisē. Skolotājiem tika piedāvāta iespēja aktīvi darboties darba grupās, sniegt savu redzējumu tolerances veicināšanā, apliecināt sevi un popularizēt savu un kolēģu labo darba pieredzi. Bērna vecāki labprāt iesaistījās izglītošanas un audzināšanas procesā: “pielaikoja” pirmsskolas skolotāja lomu, aktīvi piedalījās nodarbību vadīšanā, bērnu teatrālajā darbībā un radošo darbu izstādēs. Ar lielu interesi un entuziasmu vecāki kopā ar savām atvasītēm pētīja savas dzimtas saknes un veidoja ģimenes koku.
Uzsākot semināru, tā dalībniekus uzrunāja iestādes vadītāja A.Rostova. Viņa pateicās visām Daugavpils pilsētas pirmsskolas izglītības iestādēm par konstruktīvu sadarbību, par lietderīgiem, radošiem semināriem, par ierosmēm darbā un ievadīja klātesošos semināra gaitā.
Lai radītu pozitīvu emocionālo gaisotni, viesiem bērnu vokālā ansambļa “Jāņtārpiņi” izpildījumā tika piedāvāta dziesma “Jāņtārpiņš”, kura ir kļuvusi par iestādes himnu un piederības apziņas veicinātāju.
Semināra gaitā vairākkārt tika runāts par piederības apziņu kā tolerances vērtību. Tas bija redzams aktivitātēs ar iestādes emblēmu, skolotāju prezentācijās, vecāku sniegumā un citos darbības veidos.
Semināra norises laikā vadītājas vietniece K.Volodko-Mitina sniedza ieskatu tolerances daudzveidībā, tās pamatvērtībās, raksturīgākajās tolerantas personības īpašībās, kā arī daudzveidīgos pasākumos pirmskolā, kas veicina tolerantas attieksmes veidošanos.
Iestādes pedagogi labprāt dalījās pieredzē, kā, dažādojot darba formas, iespējams veidot tolerantu attieksmi bērnos. Skolotāja R.Vaivode prezentācijā „Kā veicināt toleranci pirmskolā?” sniedza savu redzējumu par daudzveidīgām darba metodēm un formām, kuras iestādes pedagogi izmanto ikdienas darbā, mācot bērniem tolerances pamatvērtības: piederību, līdzjūtību, sadarbību, citādā pieņemšanu, iecietību pret apkārtējiem, cieņu, piedošanu, labdarību, atbildību, sabiedrības locekļu tiesību ievērošanu.
Skolotāja J.Saukāne iepazīstināja klātesošos ar darba formām, kuras iestādes pedagogi izmanto, sadarbojoties ar bērna ģimeni, lai veicinātu toleranci. Viņa piedāvāja veidus, kā iesaistīt vecākus iestādes organizētajos pasākumos, radošo izstāžu, tematisko pēcpusdienu norisē, izmantot vecāku intelektuālos resursus rotaļnodarbību un bērnu rītu organizēšanā. Savukārt skolotājas R.Viļķeles veidotajā videofilmā „Bērniem par tolerances vērtībām” viesi varēja vērot iestādes pedagogu pašdarināto didaktisko spēļu praktisko pielietojumu rotaļnodarbībās un ārpusrotaļnodarbību aktivitātēs.
Savā darba pieredzē un zināšanās ar semināra dalībniekiem labprāt dalījās mūsu sadarbības partnere, Naujenes pirmsskolas izglītības iestādes “Rūķītis” vadītāja, personīgās izaugsmes trenere A.Vaidere, kura piedāvāja daudzveidīgus risinājumus ceļā uz veiksmīgu komunikāciju ar vecākiem.
Mūsu kolēģi smēlās idejas darbam, apmeklējot daudzveidīgas metodisko darbu izstādes, piedaloties sporta aktivitātēs, kā arī apmeklējot iestādes darbinieku, vecāku un bērnu radošo darbu izstādes. Klātesošie atzinīgi novērtēja divas savā starpā saistītas radošo darbu izstādes „Tolerance pieaugušā acīm” un „Tolerance bērna acīm”, kurās paralēli tika attēlota pieaugušo (iestādes darbinieku, vecāku) un bērnu izpratne par tolerances būtību un tās nozīmi cilvēka dzīvē.
Semināra izskaņā to kompetenti un dziļi izvērtēja Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes pirmsskolas izglītības darba speciāliste I.Zeļenkova, nobeigumā sakot: „Seminārs noritēja augstā līmenī. Bija jūtams komandas darbs.”
Paldies iestādes vadītājai A.Rostovai par radošām idejām, komandas garu, aktīvu personīgo līdzdalību semināra organizēšanā un norisē! Paldies pedagogiem par paveikto!
Ceram, ka šis seminārs tuvinās izpratni par pirmsskolu kā pirmo soli ceļā uz tolerantu sabiedrību.

Informāciju sagatavoja:
Daugavpils pilsētas
14.pirmsskolas izglītības iestādes
vadītāja vietniece
K.Volodko-Mitina