Debatētāji novērtē influenceru dzīves stilu

04.11.2019.

Helovīnu dienas priekšvakarā, 31.oktobrī, liels pulks Latgales reģiona debatētāji no Līvāniem, Rudzātiem, Rēzeknes, Krāslavas un Daugavpils vairākām skolām, lai uzzinātu, vai jaunieši prot kritiski izvērtēt influenceru piedāvāto dzīves stilu. Šī rezolūcija tapa sadarbībā ar Kultūras ministriju un projektu “Structural Grant.2019-0111/001-001 Future of Europe”.
Kas ir influenceru dzīves stils un kas ir influencers? Tie ir pirmie jautājumi, ko debatētājiem nācās noskaidrot, lai izprastu lietas būtību un attiecinātu to uz jauniešiem. Mūsdienu jaunatne ir cieši saistīta ar sociālajiem tīkliem un interneta iespējām, ko tas sniedz. Influencers ir moderna profesija, kas aicina daudzus izmēģināt un apliecināt savu personību. Tā jaunieši var izmēģināt pirmos soļus uzņēmējdarbībā, prasmi paust savu viedokli jauniešiem saprotamā valodā un par dažādām tēmām, atrast sev līdzvērtīgus sarunu biedrus. Šai medaļai ir arī otra puse. Vai influenceri ir pozitīvs piemērs jauniešiem, kam līdzināties un sekot? Vai informācija, ko sniedz influenceri, nav pretrunā ar valsts drošību un ir patiesa? Šie un vēl daudzi citi argumenti un jautājumi, kurus debatētāji risināja un meklēja atbildes šajā turnīrā.
Paši debatētāji novērtēja savu sniegumu augstā līmenī, kur varēja gan ko iemācīties, gan uzzināt citu viedokļus un domas. Viņi atzīst, ka sabiedrībā pastāv pretrunīga attieksme un standarti pret influenceriem. Ir gana daudz pozitīvu un negatīvu piemēru no Latvijas un ārzemēm, kad jauniešiem ir izvēles iespējas. Arī jaunieši pasaulē ir dažādi, kas pakļaujas bara instinktam vai tikai savam, vai viena cilvēka paustajam viedoklim un pateikt viennozīmīgi, vai jaunieši prot vai neprot izvērtēt, ir grūti. Izvairīties no influenceriem nav iespējams un to ietekme būs ievērojama mūsdienu pasaulē.
Debatētāji saskārās ar vēl vienu izaicinājumu turnīra laikā, jo viņi debatēja pēc jaunā Pasaules Skolu debašu formāta, kas atšķiras no ierakstā K.Popera debašu formāta. Arī viņu treneriem/tiesnešiem nenācās viegli tiesāšanas laikā. Tomēr nākas secināt, ka viņi un mēs vēl mācāmies un attīstām savas prasmes šajā formātā. Paldies par konstruktīvām runām turnīrā un bezbailīgumu jaunam izaicinājumam, ko šogad izvirzīja biedrība „Debašu centrs”!

Informāciju sagatavoja
Latgales reģiona debašu centra koordinatore
Rita Murāne-Rutka