Englisch ist ein Muss, Deutsch ist ein Plus!

Kopš 2009.gada Daugavpils Valsts ģimnāzijas audzēkņiem tiek piedāvāta iespēja padziļināti apgūt vācu valodu starptautiskās programmas „Deutsches Sprachdiplom” (DSD) ietvaros, nokārtot eksāmenu, iegūt diplomu, kas apliecina skolēna spēju iegūt augstāko izglītību Vācijas augstskolās. Šogad DSD diplomu saņēma Anna Leikuma un Inese Cimode (skolotāja Olga Osipova).—–

Programmas ietvaros ģimnāzijas audzēkņiem tiek piedāvātas iespējas dažādos projektos, kuru darba valoda ir vācu.

Pateicoties Hochschulkontor Mecklenburg-Vorpommern biroja vadītājas Latvijā Diānas Krastiņas un Mecklenburg-Vorpommern Izglītības ministrijas informatīvajam atbalstam, 2013.gada aprīlī tika uzsākta Daugavpils Valsts ģimnāzijas un Fachgymnasium Stralsund (Vācija) sadarbība. Tās mērķis – regulāri skolēnu apmaiņas braucieni, kuru ietvaros jaunieši paplašina savu redzesloku par dažādām jomām un praktiski izmanto savas vācu valodas zināšanas.
Sadarbības skola – Fachgymnasium Stralsund – atrodas Meklenburgā Priekšpomerānijā pie Baltijas jūras.  Skolā tiek piedāvātas 3 izglītības programmas: ekonomika, pedagoģija un elektrotehnika. Paralēli teorētiskajām nodarbībām skolēni regulāri apgūst arī praktiskās iemaņas uzņēmumos. Ņemot vērā partnerskolas darbības virzienus, pirmā apmaiņas brauciena tēma tika saistīta ar tūrismu un tā radītajām iespējām uzņēmējdarbības attīstībai. Partnerskolā viesojās desmit ģimnāzijas 11.a klases audzēkņi un vācu valodas skolotājas.

Pirmajā dienā ciemojāmies skolā, tikāmies ar skolas direktori, ieskatījāmies arī mācību kabinetos un stundās, pārmijām dažus vārdus ar vācu jauniešiem arī angļu un krievu valodas stundās. Profesionālo iemaņu apgūšanai ģimnāzijā ir iekārtotas divas telpas – automašīnu remontdarbnīca (tajā tiek pētīta jaunāko auto uzbūve) un frizētava. Visi jaunieši ļāvās topošo friziermeistaru rokām – meitenes ieguva skaistas frizūras, puiši – īsāku matu griezumu. Pēcpusdienā apmeklējām zoodārzu, kas ir viens no populārākajiem tūrisma objektiem Štrālzundē.

Visa nedēļa tika pavadīta kopā ar vācu jauniešiem – kopā devāmies arī uz federatīvās zemes galvaspilsētu Šverīnu, apmeklējām parlamentu (Landtag), tikāmies ar Zaļo partijas pārstāvi, kas izklāstīja parlamenta darbības principus, sadarbību ar citām partijām, reģiona ekonomiskās, politiskās un sociālās sistēmas nianses. Jāpiebilst, ka parlaments atrodas ļoti skaistā ēkā – Šverīnas pilī. Ceļā uz Šverīnu iegriezāmies arī „Kārļa piedzīvojumu parkā”, lai atzītu, ka uzņēmējdarbībā svarīgākais ir ideja – parkā tiek piedāvātas daudzveidīgas atrakcijas bērniem, iepirkšanās iespējas vecākiem – preces, kas ražotas no vietējām izejvielām. 

Tūrisma neatņemama sastāvdaļa ir arī viesnīcas – mēs apmeklējām hoteli „Vier Jahreszeiten”, tikāmies ar menedžeri, kurš stāstīja par viesnīcas attīstības koncepciju  un īpašajiem piedāvājumiem. Pēcpusdienā iepazinām mūsu mītnes vietu – Zingst – ciematiņu Baltijas jūras krastā ar daudzajiem viesu namiņiem un Baltijas jūras krastu. Īpašus piedzīvojumus raisīja arī kopīgā maltītes gatavošana. Neizpalika arī ekskursija pa Štrālzundi, tās vēsturiskais centrs ir iekļauts UNESCO materiālā mantojuma sarakstā. Kolēģi bija parūpējušies par skaistu programmas noslēgumu – visi kopā veidojām spēļu kāršu domino, attēlojot ceļojumā gūtos iespaidus.

Priecājos, ka 11.klases jaunieši izmantoja iespēju uzlabot savas vācu valodas zināšanas un ar vācu jauniešiem sazinājās vācu valodā. Īpašs paldies arī vācu valodas skolotājai Olgai Osipovai, kas atbalstīja brauciena organizāciju, kā arī vācu kolēģiem, kas sagatavoja izzinošu un daudzveidīgu programmu. 2013.gada 8.- 15.septembrī vācu jaunieši viesosies ģimnāzijā. Pielikumā lasāma laikraksta „Ostseezeitung” publikācija par apmaiņas projektu.
DSD programmas ietvaros vācu valodas apguves iespējas pastāv arī vasarā. Aprīļa beigās VFR Kultūras ministrija piešķīra finansējumu Daugavpils Valsts ģimnāzijas un Graf Soden Realschule iesniegtajam projektam „Migrācija”. Projekta ietvaros 10 ģimnāzijas 10.b un 8.a klases skolēni no 10.līdz 15.jūnijam dosies uz Fridrihshāfenu (Vācija) un kopā ar vācu skolēniem pētīs migrācijas iemeslus, izpausmes, sekas, ietekmi uz dažādām dzīves jomām, tiksies ar iedzīvotājiem, kuru dzīvi ir skārusi migrācija, runās par ieguvumiem un zaudējumiem, apmeklēs arī muzejus un valsts iestādes, kas ikdienā risina migrācijas izraisītās problēmas.  Ģimnāzisti dzīvos vācu ģimenēs, iepazīs to ikdienas paradumus, ciemosies partnerskolā, izbaudīs Bodenes ezera radīto īpašo atmosfēru pilsētā.

Savukārt augustā 11.a klases skolniece Paula Krūtkrāmele dosies uz Vācijas ziemeļu pilsētiņu Torgelovu, lai 3 nedēļas mācītos multinacionālajā akadēmijā Eiropas talantīgākajiem jauniešiem. Paula šo iespēju izcīnīja 320 pretendentu konkurencē. Skolniece izzinās izstāžu veidošanas principus un pati iesaistīsies izstāžu organizēšanas procesā.

Laikraksta „Ostseezeitung” publikācija