Lai darbs ir prieka un laimes avots!

20.10.2017.

Ir Daugavpilī dažas izglītības iestādes, kurās strādā potenciāli konkursa „SWEDBANK jaunais Daugavpils skolotājs” uzvarētāji, un viena no tām ir 9.speciālā pirmsskolas izglītības iestāde – konkursa pastāvēšanas sešu gadu laikā jau otrā skolotāja kļūst par galvenās balvas, SWEDBANK dāvanu kartes, īpašnieci. Neesmu pārliecināta, ka spēsim atklāt, kur slēpjas iestādes panākumu atslēga, bet uzzināt, no kurienes nāk un kurp dodas šī gada konkursa uzvarētāja Inga Sivicka, gan varēsim.—–
Un tā – Ingas dzimtā vieta ir skaists ciemats – Andrupene, kas atrodas Dagdas novadā, 80 km no skolotājas tagadējās dzīvesvietas Daugavpils, uz kuru konkursa laureāte kopā ar vīru un bērniem pārcēlās pirms trim gadiem. Inga stāsta, ka pirmie skolas soļi tika sperti Andrupenes pamatskolā, kur pavadīti deviņi laimīgi dzīves gadi, savukārt vidējā izglītība iegūta Aglonas vidusskolā. Lai gan neviens no skolotājiem Ingu tieši nemudināja izvēlēties pedagoga profesiju, tomēr iespējams, ka pozitīvā personīgā skolas pieredze un mīļā, radošā un vienmēr smaidīgā pirmā klases audzinātāja nostiprināja domas un izvēli mācīties un kļūt par skolotāju. Izrādās, kļūt par skolotāju bija Ingas sapnis jau kopš bērnības, tāpēc pedagoģijas studijas tika izvēlētas ļoti apzināti. Arī ģimene respektēja Ingas viedokli un vienmēr bija blakus, savukārt vislielāko PALDIES un pateicību jaunā skolotāja velta savam vīram, kura palīdzība un atbalsts bija tik svarīgs visus studiju gadus.
2013.gadā Inga absolvē Daugavpils Universitāti, iegūstot profesionālā bakalaura grādu izglītībā un pamatizglītības (1.-6.kl.) un sociālo zinību skolotāja kvalifikāciju, tā piepildot skaisto sapni. Un ko tālāk? Seko izvēle, kura joprojām šķiet pareizā – 2015.gadā Daugavpils pilsētas 9.speciālajā pirmsskolas izglītības iestādē tiek uzsāktas un joprojām turpinās pedagoga gaitas. Inga ir pateicīga iestādes vadītājai I.Andrijauskienei par sniegto iespēju sevi pierādīt, pieņemot strādāt šajā kolektīvā, no kura, kā atzīst jaunā pedagoģe, viņa tiešām daudz mācījusies un ieguvusi. Kuras ir tās rakstura īpašības, kas piemīt Ingai un šķiet pievilcīgas darba devējam? Pati konkursante uzskata, ka ir “atbildīga”, “izpalīdzīga”, “saprotoša”, “uzticīga” un “draudzīga”. Un atkal top skaidrs, ka šīs īpašības ir visnotaļ vajadzīgas Ingai, strādājot ar mazuļiem latviešu grupiņā ar skaisto nosaukumu „Pasaciņa”, kuru apmeklē jaukta vecuma bērni, sākot no 2 gadiem un līdz pat sagatavošanas grupas bērniem. Tad jau visa diena paiet kā pasakā vai tās stāstot? Inga smejas, ka tā gluži neesot vis – strādāt jaukta vecuma grupā ir savādāk nekā grupiņā, kurā ir vienāda vecuma bērni, bet tomēr tajā netiek saskatīta problēma, vienkārši vajag vairāk gatavoties: rūpīgāk pārdomāt rotaļnodarbību, ieplānot, ko darīs lielākie bērni, ko mazākie, kā visu integrēt, lai iesaistīti būtu visi un visiem būtu interesanti. Bet pasakas, protams, ir – kā tad bez tām! Tā kā pirmsskolā mācības norit caur rataļnodarbībām, pedagogiem jācenšas nodrošināt bērnam patīkamu vidi, jāizmanto dažādas metodes un paņēmieni. Skolotājam ir “jātur roka uz pulsa”, jāmācās, jāattīstās un jāseko līdzi bērnu interesēm un aktuālākajiem multfilmu varoņiem, kuri pēc tam arī “ierodas” pie viņiem uz nodarbībām.
Kopā ar bērniem spēlējoties un rotaļājoties, tiek nodibināts kontakts, veidota uzticēšanās un piederības sajūta. Inga uzskata, ka pedagogiem jāiejūtas un jāatgriežas bērna lomā, jo viņi zina, kā ir būt mazam, turpretī bērns vēl tikai mācās un gūst savu dzīves pieredzi. Viņa ir pārliecināta, ka bērns jūt, ka viņu novērtē un ciena – tad kopīgā valoda raisās pati no sevis. Ingas audzināmo vecums ir noskaidrots, bet kādi ir grupiņas bērnu raksturi un raksturiņi? Jaunajai skolotājai visi bērni ir zinātkāri un mīļi, turklāt katrā no viņiem ir kaut kas īpašs, ar ko viņi spēj apburt. Grupas bērni ir kā īsta ģimene: lielākie bērni ir atbildīgi un izpalīdzīgi, palīdz rūpēties par mazākajiem, turpretī mazie ir enerģiski un zinātkāri, ar interesi vērojot un atdarinot gados vecākos, ātrāk iemācās būt patstāvīgi. Mazie bērni ir īsti un patiesi savās izpausmēs, tāpēc vislielākais gandarījums Ingai ir tad, kad viņa jūtas mīlēta un gaidīta savā grupiņā, kad bērni ar neviltotu smaidu un prieku samīļo savu skolotāju. Protams, gandarījumu sagādā arī bērnu izaugsme, vecāku atzinīgie vārdi un laba vēlējumi – tādi nelieli prieka brīži katras dienas ritumā.
Ingasprāt, skolotāji ir ļoti radoši un nesavtīgi, jo ir gatavi apmainīties ar idejām un pieredzi, viņi atbalsta viens otru, jo šajā darbā ir kopīga prioritāte – bērns. Ingai šķiet svarīgi, ka skolotājs ir tā profesija, kas neļauj apstāties savā attīstībā, jo visapkārt ir enerģiski bērni, kuriem jāspēj tikt līdzi, turklāt šajā darbā nav rutīnas: katra diena ir kā jauna, balta lapa, kuru var krāsot, kā vien vēlies. Turklāt skolotāja darbs nebeidzas, aizverot iestādes durvis – arī mājās tiek darinātas jaunas rotaļspēles un mācību materiāli, kas noderēs nodarbību organizēšanai. Skaidrs – viena no skolotāja darba priekšrocībām ir iespēja par to pašu samaksu papildus strādāt arī mājās! Inga smejas un piekrīt šai domai. Kas vēl skolotāja darbā ir aizraujošs – aicinu Ingu atklāt savas domas. Izrādās, vislielākā priekšrocība tomēr ir pozitīvā enerģija, kas nāk no bērnu smaidiem, smiekliem un sirsnīgā acu skatiena. Un turklāt skolotājs nenoveco – savā sirdī viņš ir mūžam jauns, jo katru gadu nāk citi bērni, kas ienes jaunas vēsmas grupas dzīvē. Tad re, kāpēc visbiežāk tieši sievietes izvēlas strādāt par skolotājām – var ilgāk saglabāt jaunību! Protams, Inga min jau par anekdoti kļuvušo priekšrocību baudīt divus mēnešus ilgu atvaļinājumu, kura laikā tiek atgūti spēki, meklētas jaunas idejas darbam (kurš gan par to šaubītos!), vairāk laika pavadīts ar dažkārt nedaudz novārtā atstātajiem radiem un draugiem.
Bet tagad par sarunas iemeslu – dalību konkursā: kādas bija izjūtas, uzzinot par konkursu un izvirzīšanu dalībai tajā? Inga atceras neseno pagātni un stāsta, ka pirmajā brīdī viņu pārņēmusi neziņa, domājot par savas vizītkartes video, kā to veidot, ko likt iekšā. Bet, kā saka: “Acis darba izbijās, rokas darba nebijās!” Un izrādījās, ka jādomā nevis par to, ko stāstīt vizītkartē, bet gan par to, ko atstāt ārpus stāsta – mācību gada laikā notikušā atspoguļojums pārsniedza atļauto 3 minūšu limitu. Turklāt, veidojot video, Ingu pārņēma gandarījuma sajūta, atsvaidzinot atmiņā kopā ar bērniem paveikto darbu. Vēl Inga vēlas pateikties iestādes vadītājai I.Andrijauskienei, kura saskatīja un novērtēja viņas ieguldījumu iestādes dzīvē un pieteica konkursam „Swedbank jaunais Daugavpils skolotājs 2017”.
Nesenā pagātne atmiņā atsaukta, tagad laiks pasapņot par nākotni – kā Inga redz 2027.gada 20.oktobrī notiekošo? Inga gan saka, ka nav pareģe, tomēr dažas vīzijas viņai ir: “Ņemot vērā straujo informācijas tehnoloģiju attīstību, domāju, ka aizvien vairāk tiks izmantoti datori, interaktīvās tāfeles un citi digitālie rīki. Pedagogiem jāattīstās un jāseko līdzi jaunumiem, jo mūsdienās bērni ļoti ātri apgūst jaunās tehnoloģijas un ierīces. Lielāka uzmanība jāpievērš komunikācijas un sadarbības prasmēm, kā arī tikumiskajām vērtībām, jo mūsdienīgu tehnoloģiju izmantošana atstāj novārtā savstarpēju “dzīvu” kontaktu vienam ar otru.”
Skolotāja profesija tiešām ir daudz paņemoša, tomēr – dzīve ir arī ārpus tās. Inga ir laimīga un pateicīga Dievam par visu, ko Viņš dzīvē ir devis. Inga ar siltumu balsī stāsta, ka, protams, ārpus darba vissvarīgākā un dārgākā prioritāte viņai ir ģimene: vīrs, dēliņš un meitiņa, ar kuriem patīk kopā izbraukt pie dabas un atpūsties. Vēl konkursante atklāj, ka viņai ļoti patīk dziedāt, tāpēc to viņa dara ne tikai darbā kopā ar bērniem, bet arī kopā ar draugiem, dziedot baznīcas korī savas dzimtās vietas baznīcā. Bet laimīga Inga ir tad, kad viņai ir labi padarīta darba sajūta redzot, ka darbs ir nesis augļus.
Visiem skolotājiem Inga novēl radošu, idejām un panākumiem bagātu mācību gadu – gan šo, gan visus nākamos! Lai skolotāju darbs sniedz prieku ne tikai bērniem un vecākiem, bet arī pašiem! Vēl Inga aicina dzīvot un priecāties par katru dienu, kas mums ir dota šajā dzīvē, neskatoties uz grūtībām, kas mūs var piemeklēt! No savas puses Ingai novēlam – lai dzīve arī turpmāk ir labām domām un labiem darbiem piepildīta!


Informāciju sagatavoja:
Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes
sabiedrisko attiecību speciāliste
Anita Pleša
t.65407434