Par starptautiskiem sasniegumiem turpmāk apbalvos arī profesionālo skolu audzēkņus un studentus

17.09.2014.

Valdība 16.septembrī apstiprināja grozījumus Ministru kabineta noteikumos, kas paredz apbalvojumu dibināšanu par nozīmīgiem sasniegumiem starptautiskos profesionālās izglītības meistarības konkursos un augstākās izglītības iestāžu studējošo sasniegumiem starptautiskajos konkursos un sacensībās.—–
Noteikumi izstrādāti, lai ar Ministru kabineta Diplomu varētu apbalvot starptautisko jauno profesionāļu meistarības konkursu uzvarētājus, līdzīgi kā starptautisko vispārējās izglītības mācību priekšmetu olimpiāžu uzvarētājus. Nodrošinot konkursos augstu novērtējumu guvušo jauno profesionāļu un atbilstoši viņu profesionālo prasmju pilnveidotāju apbalvošanu ar diplomu un naudas balvu, tiks novērsta nevienlīdzība dažādo izglītības veidu izglītojamo starptautisko sasniegumu novērtēšanā.
Līdz ar to tagad būs iespējams apbalvot ar diplomu tos profesionālās izglītības audzēkņus un absolventus, kas piedalījušies un ieguvuši medaļas pasaules vai Eiropas mēroga konkursos, kā arī tos nozaru speciālistus, kas konkursu sagatavošanas posmā pilnveidoja konkursantu profesionālās prasmes. Tas ļaus novērtēt jauniešu gūtos starptautiskos sasniegumus, apliecinās viņu augsto profesionalitāti, spēju demonstrēt valsts profesionālās izglītības konkurētspēju un ieguldījumu valsts tēla veidošanā starptautiskā vidē.
Noteikumi arī paredz apbalvot studentus, kuri ir ieguvuši godalgotas vietas studentu starptautiskajos konkursos un sacensībās, veicinot izcilību un Latvijas augstākās izglītības starptautisko atpazīstamību. Patlaban studējošo dalība starptautiskajos konkursos tiek finansēta no augstskolas vai studējošo līdzekļiem, bet godalgotu vietu iegūšanas gadījumā valsts atbalsts netiek sniegts.
Studējošie no Latvijas vairākkārt ir guvuši atzīstamus panākumus savas nozares sacensībās vai konkursos, piemēram, šā gada aprīlī Rīgas Tehniskās universitātes studenti triumfēja pasaules lielākajās atklātajās robotikas sacensībās “RoboGames” Sanmateo, Kalifornijā, izcīnot trīs zelta medaļas. Līdz ar to ir nepieciešams atbalstīt izcilākos studējošos, jo tas veicina kopējo studējošo ieinteresētības līmeni par dalību starptautiskajos konkursos, kā arī paaugstina izglītības kvalitāti.
Savukārt profesionālās izglītības pievilcības paaugstināšanas un sociālo partneru līdzdalības profesionālās izglītības kvalitātes nodrošināšanā kontekstā jau vairāk nekā 60 gadus tiek organizēti pasaules jauno profesionāļu meistarības konkursi jeb profesiju olimpiādes “WorldSkills”, bet kopš 2008.gada tiek organizēts arī Eiropas reģionālais konkurss “EuroSkills”. Minētajos konkursos piedalās un labus panākumus gūst arī Latvijas profesionālās izglītības iestāžu audzēkņi un absolventi – “Euroskills” kopš 2008.gada, bet “Worldskills” kopš 2013.gada. “Euroskills” konkursos piedalās vidēji 23 valstis ar kopējo dalībnieku skaitu aptuveni 500, “Worldskills” konkursos – 65 valstis, ar kopējo dalībnieku skaitu virs 1000. Konkursi notiek 45 – 50 profesijās.
Paredzēts, ka noteikumu grozījumi sekmēs profesionālās izglītības pievilcību un Valdības rīcības plāna Deklarācijas par Laimdotas Straujumas vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību īstenošanu, kas paredz veidot priekšnosacījumus, lai profesionālo programmu apguvēju īpatsvars sasniegtu vismaz pusi no vidējās izglītības apguvēju skaita.
Ar noteikumu projektu “Grozījumi Ministru kabineta 2010.gada 5.oktobra noteikumos Nr.928 “Kārtība, kādā dibināmi valsts institūciju un pašvaldību apbalvojumi”” iespējams iepazīties šeit: http://tap.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40308801&mode=mk&date=2014-09-16