Skolu ziņas: Daugavpils 12.vidusskolas jaunieši piedalās Eiropas jauniešu seminārā Briselē

29.01.2020.

Daugavpils 12.vidusskolas jaunieši jau trešo gadu darbojas Eiropas Parlamenta vēstnieku skolu (EPVS) programmā. Programmas ietvaros vidusskolēniem ir iespēja piedalīties izglītojošos semināros, diskusijās un informatīvajos pasākumos, lai labāk iepazītu Eiropas Savienības (ES) pārvaldi, izzinātu lēmumu pieņemšanas procesu un jaunākos Eiropas Parlamenta (EP) lēmumus, kā arī iegūto informāciju izplatītu savā skolā un kopienā.
2020.gada 23.janvārī astoņpadsmit mūsu skolas jaunieši kopā ar pedagogiem Signitu Gabrāni, Irēnu Punculi un sadarbības partneriem no Aknīstes vidusskolas devās uz Eiropas Parlamentu Briselē, lai piedalītos Eiropas jauniešu seminārā “Eiropas nākotne – jaunie izaicinājumi”. Eiropas Parlamenta apmeklējums sākās ar EP komunikācijas centra moderatores stāstu par jaunievēlētā ES parlamenta sastāvu, plenārsēžu zāles apmeklējumu un savstarpējo iepazīšanos, lai varētu strādāt starptautiskajās grupās. Mūsu kolēģi bija jaunieši no Austrijas un Ungārijas.
Pirmajā sesijā tika aktualizētas zināšanas un izpratne par dezinformāciju plašsaziņas līdzekļos un viltus ziņām, tika izspēlēta izglītojošā spēle “Viltus ziņa vai patiesība?..” Nodarbības beigās tika secināts, ka viltus ziņas izplatās visā ES, tās ir visdažādākās, un mums jābūt ļoti zinošiem un kritiski domājošiem, lai tās atpazītu un neizplatītu tālāk.
Otrās sesijas laikā strādājām ar trīs ES aktuāliem tematiem: izglītība nākotnei, digitalizācija un klimata izmaiņu ietekme uz sabiedrību. Nodarbības sākumā katrs jaunietis formulēja sev būtisku problēmu piedāvātā temata ietvaros, tad mazajās grupās skolēni prezentēja savas problēmas un balsojot izvēlējās vienu, kas ir aktuāla visai grupai un ko vajadzētu risināt EP. Skolēni daudz diskutēja, lai atrastu un piedāvātu dažādus izvēlētās problēmas risinājumus nacionālajā un ES līmenī, savas idejas uzrakstīja, prezentēja plenārsēdē un atstāja virtuālajā vidē eiroparlamentāriešu zināšanai. Pēc katras grupas uzstāšanās problēmu komentēja EP speciālisti, jaunieši saņēma sertifikātus par padarīto darbu. Semināra laikā sapratām, cik nozīmīgi ir sekot līdzi notikumiem Eiropā un savā valstī, būt pārliecinošiem, uzņemties iniciatīvu un brīvi runāt angliski par sarežģītiem sociālpolitiskiem tematiem.
Dažas mūsu jauniešu domas pēc semināra: “Jauniešu darba grupās svarīgākais bija mēģināt komunicēt un dalīties ar savām idejām ar citiem grupas biedriem. Interesanti bija uzzināt citu grupas biedru viedokli problēmas risināšanai, uzklausīt viņu radošās un neparastās idejas”, “Labu ideju jāprot arī pareizi prezentēt. Kopīgu valodu var atrast ar jebkuru, galvenais, lai būtu vienojošais faktors”, “Mani šis brauciens rosināja uz pārdomām par to, kā tiek risinātas nopietnas problēmas, kā arī par to, ka dzīve bieži prot pārsteigt tur, kur vispār negaidīji”.
Ceļojuma laikā mums bija iespēja apmeklēt arī Berlīni, kur klātienē redzējām Berlīnes mūra atrašanās vietu, Čārlija kontrolpunktu, apmeklējām Berlīnes vecāko zoodārzu, kur lielākais pārsteigums bija pandu pavairošanas programma un daudzveidīgā primātu ekspozīcija, pabijām holokausta piemiņas memoriālā, izstaigājām stikla kupolu Reihstāgā un vērojām Berlīni no putna lidojuma. Laiks, ko mēs visi pavadījām kopā, deva gan jaunu pieredzi, gan labas atmiņas.

Fotomirkļus iemūžināja skolotāja Irēna Puncule,
Skolēnu domas un iespaidus apkopoja
EPVS Daugavpils 12.vidusskolā iedvesmotāja Signita Gabrāne