Skolu ziņas: Klāt rudens un LVM meža ekspedīcija 6.klasē

11.09.2020.

Latvijā meži klāj vairāk nekā pusi valsts teritorijas, un to platība pēdējo 100 gadu laikā ir divkāršojusies. Tāpēc ne velti mežsaimniecība ir viena no saimnieciski svarīgākajām nozarēm Latvijā un tiešā veidā nodarbina aptuveni 40 000 cilvēku.
Septembrī skolēni atkal atgriezušies skolas solos.  Par tradicionālu pasākumu  Daugavpils Vienības pamatskolā kļuvusi meža ekspedīcija, ko 6.klašu skolēniem rīko “Latvijas Valsts meži”. Mēs labprārt izmantojam šo iespēju, lai ar prieku un zinātkāri pildītu dažādus praktiskus uzdevumus, lai vairāk izprastu meža apsaimniekošanas procesus.
Laiks mūs patiešām lutināja un varējām izbaudīt meža burvību zeltainajos saules staros. Ja kādu brīdi saulīte paslēpās aiz tumšāka mākonīša, tas nebūt netraucēja apgūt jaunās zināšanas un veikt uzdotos uzdevumus ekspedīcijas darba burtnīcā. Mežā pavadījām veselas 2,5 stundas un kopīgi ar 6.klases skolēniem un klases audzinātāju Liliju Bužinsku izgājām 10 izglītojoši radošas stacijas. Skaitījām kokus, noteicām to augstumu, iepazinām meža zinātni, atklājām koksnes produktus, guvām zināšanas par to, kas kaitē mežam un negatīvi ietekmē to veselību. Sapratām, ka meža retināšanai, koku sugu uzskaitīšanai, zemsedzes mēslošanai un pat koku izciršanai ir liela nozīme mūsu zaļās rotas saglabāšanā. Katrā pieturā aizpildījām ekspedīcijas darba burtnīcu, kur bija jāatbild uz jautājumiem vai arī jāveic aprēķini par koku garumu, resnumu, vecumu. Lielāko prieku skolēniem sagādāja tilta būvēšana pēc Leonardo da Vinči shēmas, izmantojot vien koka dēļus.
“Man patika visi uzdevumi, bet visvairāk tilta būvēšana” (Roberts). “Interesanti bija mērīt liela koka garumu, izmantojot 2 īsus kociņus “ (Samanta).  “Mani pārsteidza, ka tiltu var uzbūvēt bez naglām un skrūvēm!” (Aleksandrs, Dāvis, Adriāns, Artūrs, Liga, Ieva, Evelīna).  “Man patika, ka mēs visa klase strādājām kā komanda” (Mila). “Man patika visas darba stacijas, un es vēl gribētu piedalīties tādā ekspedīcijā” (Diāna).
Skolēni strādāja  komandā, un klasei  izdevās izveidot izturīgu un arī vizuāli skaistu tiltiņu, kura izturību nebaidījāmies arī pārbaudīt. Kad bijām labi pastrādājuši un guvuši daudz jaunu iespaidu un zināšanu, varējām atpūsties pie ugunskura un ieturēt sātīgu maltīti.  Ekspedīciju  vadīja LVM darbinieki, kuru ikdiena dažādos veidos ir saistīta ar mežu - plānotāji, mežkopji, meža infrastruktūras speciālisti, reģionu vadītāji un citi speciālisti. Līdz ar to mums bija izdevība iepazīt ar mežsaimniecību saistīto profesiju daudzveidību.
Paldies par skaisto, iespaidiem bagāto dienu LVM darbiniekiem, kas vienkāršā veidā mums atklāja sarežģītos mežā notiekošos procesus!

Informāciju sagatavoja
Daugavpils Vienības pamatskolas
dabaszinību un ģeogrāfijas skolotāja
Oksana Ostrovska