Tautas mākslas un amatu meistari tiksies Daugavpils Māla mākslas centrā

06.02.2020.

21.februārī plkst.16.00 Daugavpils Māla mākslas centrā tiks atklāta izstāde “keramika pinumi tekstīlijas”. Izstādē apsakāmi trīs Tautas lietišķās mākslas studiju – “Bauska”, “Latgale” un “Klūga” radītie darbi.
Podniecība ir viena no senākajām tautas mākslas izpausmēm. Latgalē to saglabā, un mūsdienu kultūrvidē podniecības tradīcijas attīsta vairākas keramiķu apvienības, tostarp arī Tautas lietišķās mākslas studija “Latgale”. Šogad studija atzīmē savu 40.pastāvēšanas gadadienu. Šo gadu laikā studijas dalībnieku sastāvs ir mainījies, tomēr mīlestība pret mālu un mākslu nav zudusi. Daugavpils Māla mākslas centrā ikdienā darbojas 11 Tautas lietišķās mākslas studijas “Latgale” keramiķi, kuru darbi iekļauti jaunajā izstādē.
Savu 40.pastāvēšanas jubileju šogad atzīmē arī Daugavpils Novadpētniecības un māksla muzeja Tautas lietišķās mākslas studija “Klūga”. Aizrautīgs darbs un radošā doma nesusi panākumus teju visās izstādēs, kurās piedalījušies studijas “Klūga” pinēji. Studijas dalībnieki regulāri pilnveido savu meistarību, ievieš jaunus pinēju tehnikas paņēmienus, kā arī uzlabo materiāla apstrādes kvalitāti, saglabājot tā dabiskās īpašības. Studijas “Klūga” dalībnieku darbi skatāmi dažādu valstu muzejos, bet nu tie pieejami arī vietējai auditorijai.
Radošums un izcilas amata prasmes raksturo arī izstādes īpašos viesus – Tautas lietišķās mākslas studiju “Bauska”. Rokdarbu un tautas mākslas tradīcijas Bauskā un tās apkaimē vienmēr bijušas stipras, jo te darbojās Kaucmindes mājturības skola, kurā tika sagatavotas prasmīgas rokdarbnieces. Jau 1957.gadā Bauskas muzejā tika izveidots rokdarbnieču pulciņš, kurš 1967.gadā ieguva Tautas lietišķās mākslas studijas “Bauska” nosaukumu. Studijā darbojas 42 dalībnieces. Starp tām ir gan pieredzējušas audējas ar daiļamata meistara titulu, gan arī jaunas audējas un rokdarbnieces, kuru darbi būs skatāmi arī tautas mākslas cienītājiem Daugavpilī.
Apvienojoties Tautas lietišķās mākslas studijām “Latgale”, “Klūga” un “Bauska”, Daugavpils Māla mākslas centrā 21.februārī plkst.16.00 tiks atklāta izstāde “keramika pinumi tekstīlijas”. Izstāde apskatāma līdz 12.aprīlim.

Informāciju sagatavoja:
Gunta Ločmele
Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja
komunikācijas un sabiedrisko attiecību speciāliste
gunta.locmele@daugavpils.lv
tālr.: 20203713, 26114003
www.dnmm.lv