Vai demokrātijas procesos mēdz būt krīze?

06.04.2018.

Demokrātija bija, ir un vienmēr būs pakļauta krīzei no ļoti dažādiem aspektiem. Vai demokrātija ir apdraudēta pasaulē, Eiropā vai Eiropas Savienībā? Š.g. 4.aprīlī 30 10.-12. klašu jaunieši un 7 treneri tiesneši no Latgales reģiona meklēja atbildi uz jautājumu, vai demokrātija piedzīvo krīzi Eiropas Savienībā.—–
Migrācija, zems dalībnieku rādītājs vēlēšanās, sabiedriskā līdzdalība, Brexit ietekme, nacionālisms, protesti, minoritātes, masu mediji un vārda brīvība, cilvēktiesības, nacionālā identitāte, terorisms, vienlīdzīgas tiesības, korupcija un birokrātija, populisms, Eiropas Savienības parlaments kā labs demokrātijas rādītājs ir tas, ko jaunieši saskatīja šajā rezolūcijā. Ir gandarījums par jauniešu spēju brīvi runāt, analizēt, saskatīt priekšrocības un trūkumus lielajā politisko un ekonomisko jautājumu labirintā. Turklāt, jaunieši to darīja ne tikai dzimtajā valodā, bet arī svešvalodā, kas rada lielākas grūtības terminoloģijas dēļ. Saliekot visus punktus uz “i”, skolēni nonāca pie secinājuma, ka ES tiek lieliski galā ar ķibelēm, kas skar demokrātiju un krīze ir tikai vēl viens pārbaudījums, lai būtu stiprāka un vienotāka.
Uzvarētāji ir Krāslavas Valsts ģimnāzijas komandas (trenere V.Nalivaiko) un Krāslavas Varavīksnes vidusskolas komanda (trenere V.Purpiša) (debates – latviešu valodā), Daugavpils Valsts ģimnāzijas komanda (trenere R.Murāne) un Daugavpils Krievu vidusskolas-liceja komandas (trenere I.Bučinska) (debates – angļu valodā). Lielu pieredzi guva arī skolēni no Līvānu 1.vidusskolas (trenere A.Reitere), Daugavpils 9.vidusskolas (trenere A.Jahimoviča) un Daugavpils Krievu vidusskolas-liceja (treneris S.Usevičs).

Informāciju sagatavoja:
Latgales reģiona debašu centra
koordinatore
Rita Murāne