Skolu ziņas: Demokrātijas nedēļa Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolā-licejā

13.05.2021.

2020.gadā, atzīmējot Satversmes sapulces sanākšanas simtgadi un Neatkarības atjaunošanas trīsdesmitgadi, tika uzsākta jauna pilsoniska iniciatīva –  “Demokrātijas nedēļa”. Simboliskais nosaukums tai tika piešķirts tādēļ, ka šī nedēļa sākas ar 1. maiju – Satversmes sapulces sasaukšanas un Darba svētku dienu, kurai seko 4. maijs – Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas diena  un noslēdzas ar 9. maiju – Eiropas dienu. —–

Šogad, šīs nedēļas laikā Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolā- licejā notika daudzveidīgi pasākumi. Lai izzinātu dzimto pilsētu, skolas parlaments organizēja 1.-12.klašu skolēniem kustību spēli “Daugavpils ABC” . Skolēni bija atsaucīgi un izmantoja lielisku iespēju izkustēties, aktīvi pavadīt laiku ar ģimeni un tuvāk iepazīt dzimto pilsētu.
No 5. līdz 8.maijam notika tradicionālā akcija ”Ziedi, mūsu skola, Daugavpils, Latvija!”.  3.-5.klašu skolēni  zīmēja uz asfalta un  izrotāja skolas teritoriju. 8. un 10.klašu licejisti iestādīja puķes skolas pagalmā.

Septīto gadu pēc kārtas, svinot Eiropas dienu, ikvienam licejistam bija iespēja pārbaudīt daudzpusīgas zināšanas, piedaloties Eiropas eksāmenā. Lai veiksmīgi sagatavotos konkursam, aprīlī un maijā notika integrētas mācību stundas 6.klasēs – sociālās zinības un dabaszinības, 8. un 9.klasēs – sociālās zinības un ģeogrāfija par tēmu “Latvija Eiropas Savienībā: gatavosimies Eiropas eksāmenam.”

Šogad Eiropas eksāmenu nokārtoja ap 370  skolēnu, atbildot uz jautājumiem par dažādām dzīves jomām: ekoloģija un tehnika, ekonomika un finanses, kultūra un valodas, ģeogrāfija un vēsture. Visaktīvākie bija 5.-9.klašu skolēni. Divdesmit no viņiem ieguva augstāko punktu skaitu – 50, maksimālais punktu skaits ir arī diviem 10.klases skolēniem.

Demokrātijas nedēļas ietvaros sadarbībā ar skolu programmu “Dzīvei gatavs”, 10.klašu skolēniem tika organizēta vieslekcija “Vēlēšanu pratība”. Tiesībsarga biroja juriste S.Tivanenkova izskaidroja licejistiem, kādas ir vēlēšanu sistēmas pasaules valstīs un arī Latvijā, akcentēja skolēnu uzmanību uz pilsoniskās līdzdalības formām un to svarīgumu. Ar situācijas modelēšanu tika sasniegts stundas mērķis – pārliecināt, ka piedalīties vēlēšanās ir svarīgi, jo tikai no mums ir atkarīgs, kas notiks ar mūsu pašvaldību, mūsu valsti, kādi jautājumi un kā tiks risināti.

Iesaistoties dažādos Demokrātijas nedēļas pasākumos, licejisti pierādīja, ka demokrātija ir katra aktīva piedalīšanās valsts, pilsētas un skolas dzīvē, tās ir zināšanas un laiks, ko mēs veltām sev un cietiem, tādējādi attīstot sevī pilsonisko kompetenci.

Informāciju sagatavoja
Daugavpils Tehnoloģiju vidusskoals-liceja
Metodiķe E.Nedvede