Iekļaujošā izglītības sistēma Turcijā

24.05.2019.

No 14. līdz 16.maijam Daugavpils Krievu vidusskolas-liceja skolotāji Ludmila Lastovka un Tatjana Borikova piedalījās pēdējā tikšanās Erasmus+ K2 Stratēģiskās partnerības projekta “Kopābūšana pasaulē: ierobežotas iespējas un migrācija” („Sharing the world: disability and displacement”) ietvaros. Tikšanās, kuras notika Turcijā (Silifke), piedalījās 16 skolotāji no 7 valstīm:  Latvijas, Francijas, Portugāles, Slovākijas, Turcijas, Rumānijas un Slovēnijas.  Tikšanos organizēja un koordinēja Silifkes vidusskolas (Silifke Anatolian High School) skolotāju kolektīvs, kas  rūpīgi saplānoja partnervalstu vizīti. —–
Darba vizītes laikā dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar Turcijas izglītības sistēmu un vērot, kā tiek organizēts darbs ar bērniem ar speciālām vajadzībām un bēgļu bērniem, gūt dažas praktiskas idejas, kas varētu noderēt projekta dalībnieku darbā.
Pirmā darba diena sākās ar jauku priekšnesumu. Skolas pedagogi un skolēni dziedāja turku tradicionālās dziesmas un dejoja. Tas ļoti iedvesmoja gan skolotājus, gan skolēnus. Pēc koncerta projekta dalībnieki tika iepazīstināti ar skolas darbu. Skolas direktors pastāstīja par Turku Valsts izglītības sistēmu un sniedza vispārēju pārskatu par skolu un tās specializāciju.
Vizītes laikā aktīvi strādājām arī projekta aktivitātēs: tika pārskatītās visas plānotās aktivitātes un apspriestas idejas projekta noslēguma pasākumiem; projekta koordinatore pārbaudīja un aizpildīja projekta darba grafiku, lai uzrakstītu noslēguma atskaiti. Vakarā bija iespēja iepazīties ar vēsturiskiem objektiem un aplūkot, kā pilsēta ir piemērota cilvēkiem ar speciālām vajadzībām, apmeklējām mošeju un vietējā kafejnīcā nogaršojām tradicionālo atsvaidzinošo rožu dzērienu.
Nākamajā dienā mēs apmeklējām skolu, kurā mācās bērni ar speciālām vajadzībām. Skolas direktors pastāstīja par speciālajām programmām, kuras palīdz bērniem integrēties sabiedrībā. Pirms 17 gadiem tādu iespēju turku cilvēkiem nebija. Mēs arī apmeklējām konsultatīvo un pētniecisko centru un piedalījāmies seminārā “Turcijas valsts izglītības sistēma bērniem ar speciālajām vajadzībām”. Centra konsultanti pastāstīja, kā viņu reģionā notiek darbs ar šo bērnu rehabilitāciju un integrāciju sabiedrībā. Pieaugušiem cilvēkiem ar invaliditāti Turcijā ir iespēja turpināt mācības, apmeklējot mūžizglītības klases, kas ļauj viņiem atrasties sabiedrībā un paplašināt savas zināšanās speciāli sagatavotajās programmās.
Braucienā mēs guvām pozitīvas emocijas, apmeklējām skaistus dabas objektus, iepazināmies ar neparastu Turku kultūru, izveidojām ciešus kontaktus ar partneriem un guvām jaunas idejas projekta realizēšanai.

Informāciju sagatavoja:
Daugavpils Krievu vidusskolas-liceja
angļu valodas skolotāja,
projekta koordinatore
Ludmila Lastovka
t.65431076